29.03.2015 roku odbyło się Pierwsze Sympozjum Trychologiczne, które miałam przyjemność prowadzić i organizować z Panią Julittą Siemiątkowską.

Weronika Słupek Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne

30.03.2015

Czytaj dalej »
Jest to trwała utrata włosów. Często poprzedzone jest w młodym wieku łojotokiem lub łupieżem łojotokowym. Łysienie zaczyna się od kątów czołowych i na szczycie głowy.

Etiologia:
- czynniki genetyczne
- wrażliwość mieszków włosowych na 5-alfa-reduktaze przekształcającą testosteron w DHT
- wydłużenie fazy telogenowej kosztem coraz krótszych faz anagenowych.

Obraz:
Włosy stają się coraz cieńsze i krótsze aż ostatecznie następuje ich całkowity zanik.

łysienie androgenowe mężczyzn

22.03.2015

Czytaj dalej »
Wypadanie włosów jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów. Poniżej przedstawię podstawowy podział przyczyn wypadania włosów.
1. Uszkodzenia mechaniczne
2. Hormonalne
3. Toksyczne
4. Choroby
5. Leki
6. Dziedziczne
7. Pogorączkowe i infekcyjne
8. Choroby skóry głowy i włosów
9. Dieta
10. Łysienia psychogenne.


wypadanie włosów

Schorzenie to jest problemem przewlekłym z różnym nasileniem nawrotów (najcięższy czas z reguły przypada na okres jesienno - zimowy). Jest to powszechnie występująca choroba zapalna skóry.Wczesnym objawem tego schorzenia może być łojotok skóry głowy.

Charakterystyczne ogniska zapalne występują na obrzeżach linii porostu włosów na skórze głowy jak i za uszami i w okolicach brwi oraz nosa. W zamianach długotrwałych może dojść do przerzedzenia włosów.


Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Nasilenie dolegliwości jest bardzo różne. Może objawiać się normalnym łupieżem  jak również mocno zaognionymi stanami zapalnymi skóry z mocnym złuszczaniem i świądem. Nie zawsze też ŁZS towarzyszy duży łojotok. Często oscyluje on w okolicach normy. Niemal sześciokrotnie częściej choroba ta dotyczy mężczyzn. 

Przyczyny występowania tej choroby nie są do końca poznane. Upatruje się ich w nieprawidłowym składzie łoju oraz podkreśla się rolę zbyt intensywnego namnażania się grzybów drożdżopodobnych. Z pewnością należy tu jeszcze wymienić osłabioną odporność organizmu. Złe nawyki żywieniowe będą nasilać objawy. Lokalizacja zmian chorobowych sprawia duży dyskomfort społeczny.
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Objawia się czerwonym wykwitem ze srebrzystą łuską. Choroba autoimmunologiczna i dziedziczna. 

Wyróżnia się dwa typy łuszczycy - I i II stopnia. Łuszczyca typu I rozpoczyna się w młodym wieku. Łuszczyca typu II ujawnia się między 50 a 70 rokiem życia. Jest to choroba, w której dochodzi do zaburzenia podziału komórek naskórka. Normalny metabolizm naskórka trwa ok 28 dni. W przypadku łuszczycy jest to tylko 4 dni. 

Typowa dla łuszczycy zwykłej lokalizacja to: owłosiona skóra głowy, kolana i łokcie.  Łuszczyca w obrębie owłosionej skóry głowy objawia się  zlewnymi ogniskami, które pokryte są łuskami. Często takie ogniska przechodzą również na skórę czoła. Włosy u chorego na łuszczycę pozostają niezmienione. Znaczną poprawę stanu skóry można zaobserwować w okresie letnim dzięki nasłonecznieniu. W tej jednostce chorobowej ważna jest profilaktyka czyli odpowiednia dieta oraz zabiegi trychologiczne.


Łuszczyca
efekt po zabiegu (lewa strona) i przed zabiegiem (prawa strona)





Łojotok objawia się zbyt intensywnym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnie skóry. Łojotok ogólnie można podzielić na dwa rodzaje: łojotok tłusty i oleisty.
Skóra łojotokowa jest szarawa i tłusta. Konsekwencją łojotoku może być łupież łojotokowy dalej łojotokowe zapaleni skóry oraz wypadanie włosów.

Czynniki wpływające na nadmierną produkcję łoju:
1. Genetyczne
2. Hormonalne
3. Dietetyczne
4. Stresowe
5. Czynniki zewnętrzne



Zapalenie mieszków włosowych najczęściej ma podłoże bakteryjne a wywołane jest przez gronkowce. Powstaje ono na skutek urazu i wniknięcia bakterii przez mieszek włosowy i gruczoły łojowe. Początkowo zakażenie obejmuje ujście mieszka włosowego, później cały mieszek na koniec rozchodzi się również na skórę wokół mieszka włosowego. Objawia się w postaci powierzchniowej krosty często przebitej włosem. Takie zmiany pojawiają się pojedynczo lub w grupie. Na skórze głowy jeśli dojdzie do przewlekłego zapalenia w głębszych warstwach skóry, mówimy o pojawieniu się tak zwanej figówki. 
Jeśli zauważymy ropne krosteczki lub zaskórniki/guzki na skórze głowy, należy zareagować. 

Profilaktyka:
unikanie nadmiernego pocenia się
trzymanie wysokiego poziomu higieny osobistej
używanie środków bakteriobójczych 

zapalenie mieszka włosowego

http://choroby-skory.net/zapalenie-mieszkow-wlosowych.php

20.03.2015

Czytaj dalej »
Wyróżniamy łupież suchy, tłusty i kosmetyczny. W ocenie wizualnej różnicowanie między łupieżem zwykłych (suchym) a łupieżem kosmetycznym jest trudne. By mieć pewność jaki jest to rodzaj najlepiej wykonać badanie mykologiczne. Gdy wiemy z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia wówczas dobrane działania są zdecydowanie bardziej trafione i nie narażamy się na tak zwany efekt jojo.
Łupież tłusty jest łatwiejszy do rozpoznania. Charakteryzuje się on ogniskami łusek o zabarwieniu żółtawo-szarym. Łuski są tłuste i przylegają do skóry głowy. Często pojawia się stan zapalny skóry. W walce z łupieżem stosuje się produkty mające na celu zahamowanie rozwoju grzybów drożdżopodobnych. Kolejnym zadaniem jest odzyskanie homeostazy naskórka oraz odbudowanie płaszcza hydrolipidowego.

foto: http://leczenie-objawy.pl/lupiez-suchy-tlusty-pstry.htm

19.03.2015

Czytaj dalej »
Ważnym aspektem w prawidłowym funkcjonowaniu skóry głowy i odpowiednim wzroście włosów są "czyste" ujścia mieszków włosowych. Do czynników blokujących uścia mieszków włosowych zaliczamy:

  • warstwę krystalizacji 
  • depozyt pozostałości po produktach do pielęgnacji, stylizacji oraz osady z zanieczyszczonego powietrza. 

Czynniki te powinny być usuwanie za pomocą profesjonalnych peelingów trychologicznych do skóry głowy.

dla wlosa.pl
Jest to choroba na podłożu chorób immunologicznych. Wykazano również dziedziczność tej choroby. Czynnikami wywołującymi są silne detergenty w kosmetykach, alergia pokarmowa, bakterie itp. czynniki zewnętrzne. Zmiany mają charakter wypryskowy z tendencją do lichenizacji. Włosy są suche i łamliwe. Chory boryka się również z świądem o różnym stopniu nasilenia. Wpływ na rosnącą liczbę przypadków atopowego zapalenia skóry ma coraz większe zanieczyszczenie środowiska. AZS rozpoczyna się najczęściej w dzieciństwie. Atopia późna może wystąpić u ludzi dorosłych. Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień dlatego warto zwracać uwagę na skład kosmetyków. Szczególnie należy uważać na silne detergenty oraz sztuczne zapachy i barwniki.

fot.: thinkstock.com
Współpraca z Biogenetica International Laboratories daje możliwość moim Klientom wykonania dwóch testu: Łysienie Androgenowe Mężczyzn i Wrażliwość na Finasteryd oraz  Łysienie Androgenowe Kobiet i Wrażliwość na Finasteryd.
Testy te pozwalają określić ryzyko utraty włosów na skutek łysienia androgenowego. Dodatkowo test Wrażliwości na Finasteryd umożliwia sprawdzenie skuteczności stosowania leku finasteryd.
Więcej informacji o testach znajdą Państwo na stronie: https://www.biogenpolska.pl/

test dna

16.03.2015

Czytaj dalej »
Łuszczyca to choroba niezakaźna, której nie da się wyleczyć ale są zabiegi, które zminimalizują jej uciążliwość. W gamie zabiegów trychologicznych wykonywanych przeze mnie idealnie sprawdza się w problemach z intensywnym złuszczaniem i zaczerwienieniem skóry zabieg oczyszczająco - nawilżający.
W przypadku łuszczycy ważne jest aby w delikatny sposób pozbywać się widocznych łusek. Drugi ważny aspekt to nawilżenie złuszczonych miejsc.

Jak wygląda zabieg
Zabieg zaczynam od delikatnego peelingu skóry głowy. Kolejnym krokiem jest mycie skóry głowy szamponem do problemów z łuszczycą skóry głowy lub delikatnym szamponem o naturalnym składzie. Po podsuszeniu włosów aplikuję na skórę głowy spray do problemów z nadmiernym łuszczeniem, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry. Na włosy, by pozbyć się szorstkości (tak dzieje się w przypadku wykorzystania szamponów leczniczych przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą) nakładam naturalną maskę. Na koniec należy pamiętać o nawilżeniu skóry.

Elekty: patrząc na zdjęcie łokieć po prawej stronie nie został poddany zabiegowi. Efekt po samym peelingu i spray'u jeszcze bez odpowiedniego nawilżenia.



15.03.2015

Czytaj dalej »




tel: 537 676 824
Kulisiewicza 11 wejście od Relaksowej bramą
Więcej informacji o zapisach w zakładce - Konsultacje trychologiczne (w ramce po prawej stronie - klikamy z zdjęcie) 







29.03.2015 roku odbędzie się Pierwsze Sympozjum Trychologiczne organizowane przeze mnie oraz panią Julittę Siemiątkowską z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.
Serdecznie zapraszam


PIERWSZE W POLSCE SYMPOZJUM TRYCHOLOGICZNE

Data: 29.03.2015 godzina 10.00
MIEJSCE: Warszawa, Aleje Jerozolimskie 181B (Adgar Ochota)


10.00 - 10.30 Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne – cele i zadania - Ilona Junga

10.35 – 11.05 Trychologia – co wiemy na jej temat - mgr Julitta Siemiątkowska

11.10 – 11.40 Wpływ bodźców fizykalnych na skórę – wykorzystanie w trychologii kosmetycznej - dr n. med. Izabela Korabiewska

11.45 – 12.15 Procesy sanitarno – higieniczne w gabinecie trychologicznym - mgr Anna Liwosz

12.20 – 13.05 Czy bez włosów da się żyć?
O aspektach psychologicznych łysienia – mgr Agnieszka Pniewska

13.10 – 13.40 Przerwa

13.45 – 14.15 Współczesne techniki przeszczepu włosów – Marcin Piwecki

14.20– 15.05 Niechirurgiczne uzupełnianie ubytków włosów – mgr Elwira Maj

15.05– 16.00 Panel dyskusyjny

16.00 – 18.00 Prezentacja firm - sponsorów Pierwszego Sympozjum Trychologicznego

Prowadząca: mgr Weronika Słupek

Bezpłatne wejściówki dostępne po przesłaniu danych osobowych na adres:
trycholodzyorg@gmail.com Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne
mgr Julitta Siemiątkowska tel. 696 48 11 66; mgr Weronika Słupek tel. 784 941 477

Bieżące informacje na naszym profilu Facebook www.facebook.com/trycholodzy oraz
na stronie Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego www.trycholodzy.org



Oficjalnie Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne zaczęło funkcjonować od 16.05.2014 roku - wtedy otrzymało wpis do KRS.
Inauguracyjne spotkanie odbyło się 05.10.2014 roku we Wrocławiu.


Głównymi celami naszego Stowarzyszenia są:

– rozwijanie wiedzy oraz podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych członków Stowarzyszenia

– kształtowanie postaw społecznych i etycznych członków

– tworzenie pozytywnego wizerunku trychologów kosmetycznych

– prace związane z rozwojem trychologii kosmetycznej w Polsce jako nowego zawodu

– udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów członków Stowarzyszenia

– reprezentowanie stowarzyszenia

– prowadzenie działalności medialnej i popularyzatorskiej

Władze

Zarząd:

Junga Ilona Anna – Prezes Zarządu
Siemiątkowska Julitta Małgorzata – Wiceprezes Zarządu
Kuczmierowska Angelow Barbara Iwonna - II Wiceprezes Zarządu
Wysoczańska Ewelina Aleksandra – Członek Zarządu
Liwosz Anna – Członek Zarządu
Górzyński Mieczysław – Członek Zarządu
Junga Jakub Michał - Członek Zarządu

Komisja rewizyjna:

Mackojć Anna
Pawluś Edyta Katarzyna
Słupek Weronika Patrycja

Strona PST: http://trycholodzy.org/
Facebook: https://www.facebook.com/trycholodzy
07.02.2015 roku miało miejsce zebranie zwyczajne Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, którego jestem jednym z członków - założycieli. Oprócz spraw związanych z działalnością PST mieliśmy przyjemność wysłuchać dwóch wykładów. Jeden dotyczył dezynfekcji w gabinecie trychologicznym, drugi problemów z włosami wynikającymi z przyjmowania określonych leków oraz wpływ suplementów diety na poprawę owłosienia skóry głowy.


01.12. 2014 roku uczestniczyłam w szkoleniu prowadzonym przez panią dr Tilszer - lekarzem medycyny oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Mezoterapii. Szkolenie dotyczyło zagadnień związanych z problemami łysienia i wypadania włosów.



W styczniu 2015 roku miałam przyjemność uczestniczyć w Branch'u z trychologią. Spotkanie prowadzone było przez wyśmienitego eksperta Jarka Rodzenia. Rozmawialiśmy o tym jak rozpoznać problemy klienta i jak mu pomóc je rozwiązać. Poruszane zostały również aspekty natury naszej skóry głowy i włosów oraz wpływ składników zawartych w produktach do pielęgnacji na nasz organizm. Świetne spotkanie, na którym można było dowiedzieć się wiele nowych rzeczy jak i wymienić się swoimi doświadczeniami.

brunch z trychologią


spotkanie z trychologią
Organizator: Organics Beauty
Na zaproszenie firmy Organics Beauty miałam przyjemność spotkać się z paniami, które przyszły do Kinoteki w PKiN na wieczór kobiet. Wybrane panie mogły skorzystać z badania skóry głowy i włosów pod mikrokamerą.