22.03.2015

Łojotokowe zapalenie skóry - ŁZS

Schorzenie to jest problemem przewlekłym z różnym nasileniem nawrotów (najcięższy czas z reguły przypada na okres jesienno - zimowy). Jest to powszechnie występująca choroba zapalna skóry.Wczesnym objawem tego schorzenia może być łojotok skóry głowy.

Charakterystyczne ogniska zapalne występują na obrzeżach linii porostu włosów na skórze głowy jak i za uszami i w okolicach brwi oraz nosa. W zamianach długotrwałych może dojść do przerzedzenia włosów.


Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Nasilenie dolegliwości jest bardzo różne. Może objawiać się normalnym łupieżem  jak również mocno zaognionymi stanami zapalnymi skóry z mocnym złuszczaniem i świądem. Nie zawsze też ŁZS towarzyszy duży łojotok. Często oscyluje on w okolicach normy. Niemal sześciokrotnie częściej choroba ta dotyczy mężczyzn. 

Przyczyny występowania tej choroby nie są do końca poznane. Upatruje się ich w nieprawidłowym składzie łoju oraz podkreśla się rolę zbyt intensywnego namnażania się grzybów drożdżopodobnych. Z pewnością należy tu jeszcze wymienić osłabioną odporność organizmu. Złe nawyki żywieniowe będą nasilać objawy. Lokalizacja zmian chorobowych sprawia duży dyskomfort społeczny.