28.10.2016

Jak rozczesywać włosy

Rozczesywanie włosów - oczyszczanie mechaniczne
Rozczesywanie włosów powinniśmy zacząć już przed ich myciem. Wykonujemy tym samym tak zwane oczyszczanie mechaniczne. Usuwamy w ten sposób część zanieczyszczeń, które zebrały się na naszych włosach. Oczyszczania mechanicznego nie wykonujemy gdy mamy na włosach dużo środków do stylizacji.

rozczesywanie włosów wypowiedź trychologa

Rozczesywanie włosów wilgotnych i suchych
By rozczesać wilgotne włosy po myciu należy wcześniej spryskać je mgiełką nawilżającą lub wygładzającą albo wetrzeć we włosy kilka kropel olejku. Włosy rozczesujemy dzieląc je na separacje. Każde pasmo zaczynamy rozczesywać od końcówek włosów stopniowo kierując się ku ich nasadzie. Już sam proces rozczesywania włosów a szczególnie rozczesywanie tak zwanych kołtunów często prowadzi do zastosowania większej siły, co przeważnie przynosi sukces, ale niestety włosy w tym paśmie zostają zbyt mocno rozciągnięte i może dojść do uszkodzeń keratyny.
Kategorycznie nie można modelować włosów bardzo mokrych za pomocą szczotki lub prostować ich, gdy są jeszcze wilgotne.
Włosy mokre najlepiej rozczesywać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, szczególnie uwaga ta dotyczy posiadaczek włosów długich i kręconych.
Włosy suche również rozczesujemy pasmo po paśmie zaczynając od końcówek. Włosy suche ponadto możemy szczotkować.

Szczotkowanie włosów
Szczotkowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym. Rozprowadzamy w ten sposób sebum po włosach zapewniając im tym samym naturalną ochronę, włosy stają się błyszczące. Najlepiej wykonać je za pomocą szczotki z naturalnym włosiem. By długie włosy nabrały blasku na całej długości należy na dłoń wylać kilka kropel olejku i rozetrzeć go na włosiu szczotki i wówczas dopiero przejść do szczotkowania. Rozczesywanie włosów wykonujemy tak często jak jest potrzeba a szczotkowanie tylko raz maksymalnie dwa razy w ciągu dnia (wszystko zleży od rodzaju skóry głowy i włosów).

Tekst: Weronika Słupek