22.07.2016

Włosy latem. Jak je chronić?

W okresie letnim jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieni słonecznych więc stosowanie kosmetyków mających właściwości ochronne jest wskazane. To właśnie działanie promieni UV jest podstawowym czynnikiem egzogennym (zewnątrzpochodnym) uszkadzającym  włosy i przyśpieszającym proces ich starzenia. Składy linii słonecznych są skomponowane aby chronić oraz minimalizować niekorzystne skutki.

Trycholog Weronika Słupek

Filtry zawarte w kosmetykach do włosów mogą być pochodzenia chemicznego ale również naturalnego. W ostatnim czasie duży nacisk kładzie się na substancje roślinne, które mają właściwości ochronne i przeciwrodnikowe. Dodatkową ich zaletą jest fakt, iż działają na różnych obszarach (nawilżają, łagodzą, stymulują), co odróżnia je od ich chemicznych odpowiedników.  Takimi substancjami są np: wyciąg z zielonej herbaty, melanina, witamina E, wyciąg z liści bambusa, 100% olejek z fusów kawy, aloes.

Przed wyjściem na słońce należy używać kosmetyków dedykowanych na dni słoneczne. Na początek szampon zawierający melaninę, która pochłania promieniowanie UV oraz mgiełkę zawierającą wyciąg z zielonej herbaty, która zapewni odpowiedni poziom nawilżenia. Następnie dobrze jest zastosować wysokiej jakości olejek do włosów, który utworzy film ochronny na włosie. Te działania pielęgnacyjne mają za zadanie domknąć łuski osłonki włosa i chronić przed szkodliwymi czynnikami.
Po powrocie z plaży należy umyć włosy nawilżającym szamponem zawierającym np.: wyciąg z liści bambusa lub 100% olejek z fusów kawy. Następnie nałożyć maskę nawilżająco – regenerującą (powinna zawierać: keratynę, oliwę z oliwek, aloes) i na koniec ponownie zastosować olejek zabezpieczający nasze włosy.

zdj.https://web.facebook.com/OrightPolska/?fref=ts

Im bardziej suche i zniszczone mamy włosy tym więcej musimy poświęcić im uwagi. Należy pamiętać, iż takie włosy nie mają właściwego poziomu nawilżenia oraz nie są zabezpieczone przez naturalną ochronę lipidową. Wobec tego powinniśmy używać kosmetyków nawilżających i silnie regenerujących oraz na koniec zabezpieczyć włosy olejkiem.

Do ochrony włosów farbowanych powinniśmy używać szamponów i odżywek zawierających melaninę i flawonoidy, które mają zdolność pochłaniania promieniowania UV. Tyczy się to szczególnie osób posiadających jasne włosy. Olejki są również wskazane.

W przypadku problemu przetłuszczania się skóry głowy przede wszystkim musimy dobrać szampon przeznaczony do tego problemu. Włosy należy rozpatrywać indywidualnie. Dobieramy
 odpowiednie kosmetyki ochronne.


Włos (wystający ponad skórę) jest tworem martwym i w przypadku jego uszkodzenia nie jesteśmy w stanie go naprawić. Możemy jedynie maskować i na jakiś czas uzupełniać ubytki w jego łodydze. Naukowcy uważają, że szczególnie olej kokosowy ma największe powinowactwo do keratyny włosa i on w tym przypadku najlepiej będzie się sprawdzał. Olej sezamowy z kolei ma według badań zdolność pochłaniania promieniowania słonecznego w około 30 % a olej kokosowy i arachidowy w około 20%.
Polecam nałożyć na włosy dużą ilość olejku ochronnego, który zabezpieczy włosy lub oleju kokosowego czy sezamowego. Następnie włosy zwinąć w delikatny koczek lub zapleść w warkocz. To, że włosy będą lekko związane również będzie sprzyjać ich ochronnie. Po powrocie z wakacji powinniśmy udać się na zabieg peelingu skóry głowy i oczyszczania włosów połączony z nawilżeniem skóry głowy i regeneracją włosów.

Kilka innych wskazówek (artykuł z moją konsultacją) i ciekawe produkty do ochrony i pielęgnacji znaleźć można w ostatnim wydaniu Be Active Ewy Chodakowskiej.

artykuł konsultacja weronika słupek Trycholog