3.04.2017

Starzenie się włosów u mężczyzn - siwienie, łysienie

Stan włosów jest jednym z podstawowych punktów, które określają nasz wygląd. Niestety w wyniku działania różnych czynników dochodzi do ich starzenia się. Pojęcie to obejmuje tak zwany wiek biologiczny włosa:
- siwienie włosów (zmniejszenie pigmentacji)
- spadek produkcji włosów i łysienie związane z wiekiem.
Włosy zaczynają tracić kolor, stają się bardziej cienkie, zmniejsza się ich gęstość, kruszą się i łamią. Spada również tempo ich wzrostu. Najszybciej rosną włosy w wieku 15 - 30 lat.
Przed zabiegiem:
zabieg przed

 Po zabiegu: 4 miesiące trychoterapii z wykorzystaniem tlenoterapii i infuzji tlenowej WellOxy
zabieg infuzja tlenowa na włosy po warszawa


Spadek produkcji włosów
Zmniejszenie gęstości włosów na przestrzeni lat wynika ze zmniejszenia ilości mieszków włosowych, ilości włosów w jednostkach włosowo - łojowych, stopniowego ścieńczenia włosów oraz ogólnego spowolnienia tempa wzrostu włosów. Spadek produkcji włosów wiąże się również z pojawianiem się w cyklu włosowym tak zwanego toru bocznego czyli fazy kenogen. Faza ta oznacza, że mieszek włosowy jest pusty, gdyż po fazie telogen (spoczynek) i egzogen (moment wypadnięcia włosa)  nowy włos nie został jeszcze wyprodukowany. Ten zastój wpływa na ogólną ilość włosów a liczba mieszków włosowych w tej fezie zwiększa się właśnie wraz z wiekiem i w przypadku łysień.
Zmiany w rzeźbie skórno - naskórkowej powodują spłaszczenie brodawki włosa oraz zmniejszenie naskórkowej części mieszków włosowych.

Siwienie włosów
Nie jest ono do końca wyjaśnione. Jest wiele teorii na temat pojawiania się siwych włosów. Kiedy jednak możemy mówić, że ktoś siwieje przedwcześnie? Ogólnie przyjęto podział na rasy i w nich wyznaczono wiek poniżej którego siwiejemy przedwcześnie. Dla rasy kaukaskiej przyjęto wiek poniżej 20 roku życia. W przypadku Afroamerykanów poniżej 30 roku życia.
Siwienie jest procesem wielowymiarowym.

Przyczyny starzenia się włosów są dwojakiego rodzaju:
- endogenne (przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zaburzenie krążenia co wiąże się z upośledzeniem przekazywania składników budulcowych, choroby ogólnoustrojowe)
- egzogenne (promieniowanie UV, dym papierosowy i ogólne zanieczyszczenie powietrza, pielęgnacja, chemia fryzjerska).
Co raz więcej badań pokazuje, że stres oraz działalność wolnych rodników może znacząco przyśpieszać proces starzenia się włosów.

Działania przeciwstarzeniowe (anti - aging)
W trychoterapiach układanych dla osób z oznakami przerzedzenia i osłabienia włosów wykorzystuje się substancje, które według zaawansowanych badań są silnymi aktywatorami mieszków włosowych, działają na hamowanie enzymu 5 α reduktazy, poprawiają mikrokrążenie, aktywują metabolizm skórny, synchronizują zegar biologiczny.
Do takich substancji należy np. melatonina, która ma zdolność zwalczania wolnych rodników (a jak wiemy z wiekiem naturalne możliwości ochronne przed nimi maleją), drzewo kiełbasiane, miłorząb japoński, szałwia, cynamon, palma sabalowa (hamuje enzym 5 α reduktaza, przez co skutecznie działa na łojotok i łysienie). Idąc dalej należy sięgać również po preparaty z komórkami fito – macierzystymi pobranymi z jabłoni domowej (udowodniono, że wydłużają one czas życia mieszków włosowych), witaminy takie jak: PP, H, B5, cynk, aminokwasy takie jak: arginina, ornityna, czy kwas lizofosfatydowy (LPA).
Szukając zabiegów trychologicznych warto zwrócić uwagę na bezinwazyjną trychologiczną infuzję tlenową (mezoterapię tlenową), która polega na jednoczesnym przekazywaniu do skóry tlenu oraz wysoce skoncentrowanych składników aktywnych. Również zalecane są zabiegi mezoterapii igłowej i mikroigłowej oraz karboksyterapii ale one należą już do zabiegów inwazyjnych gdzie podczas ich wykonywania można odczuwać dyskomfort.  Należy również wspomnieć o opaskach, hełmach i grzebieniach laserowych.

To po jakie produkty sięgniemy i jakie zabiegi będą u nas skuteczne należy przeanalizować ze specjalistą z zakresu trychologii. Trichoskopia skóry głowy wykonana podczas konsultacji trychologicznej pokaże nam jak wygląda skóra owłosiona głowy, ujścia mieszków włosowych oraz włosy. Po takiej analizie i wstępnym wywiadzie zdecydowanie łatwiej określić wskazana, zabiegi, czas trwania terapii intensywnej i pielęgnację domową.


Literatura dostępna u autora.
Weronika Patrycja Słupek –trycholog kosmetyczny, autorka książki „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”, wykładowca WSIiZ w Warszawie, właścicielka gabinetu trychologicznego i salonu fryzjerskiego Concept for Hair.