20.12.2016

Główne zadania trychologii kosmetycznej (kosmetologicznej)

Jakie są główne zadania trychologii kosmetycznej?
Po pierwsze jest to właściwa analiza stanu skóry głowy i włosów,
po drugie - utrzymanie odpowiedniej higieny i homeostazy (równowagi),
po trzecie - profesjonalna pielęgnacja trychologiczno - kosmetyczna.

szkolenia trychologia

Analiza stanu skóry głowy i włosów.
Jest ona podstawą pracy trychologów kosmetycznych (podstawowa analiza pielęgnacyjna jest elementem standardowej usługi fryzjerskiej). Ocena stanu włosów i skóry głowy wykonywana jest metodą organoleptyczną, czyli za pomocą dotyku i wzroku oraz za pomocą specjalistycznego sprzętu – mikrokamery.
Ocena organoleptyczna skóry głowy i włosów.
W analizie stanu skóry owłosionej głowy zwracamy uwagę na:
- wygląd skóry (zabarwienie, plamy, łuszczące się miejsca, rany, zadrapania, guzki, krosty, znamiona, itp.),
- rodzaj skóry,
- zapach skóry.
Ocena organoleptyczna włosów, a szczególnie ocena przez dotyk jest również ważna. Jesteśmy w stanie wyczuć, czy włosy są szorstkie i sztywne, czy wprost przeciwnie miękkie i delikatne. Powinniśmy określić stopień ich rozciągliwości, nieregularność kolorystyczną, różnice między nasadą włosów a częścią środkową i końcami, oraz stopień siwizny.
Ocena skóry głowy i włosów za pomocą mikrokamery.
Powiększenie 20 krotne oraz 200 krotne daje nam możliwość zobaczenia stan naszych włosów i skóry. Mikrokamera powinna być wzbogacona o specjalną aplikację napisaną na potrzeby trychologów, fryzjerów i kosmetologów. Aplikacja pozwala między innymi na: wykonywanie zdjęć, zapisywanie ich w osobnych folderach oraz powiększania zdjęć z jej poziomu.
Badanie owłosionej skóry głowy wykonujemy w kilku punktach zwracając przede wszystkim  uwagę na wygląd skóry, stopień krystalizacji i keratynizacji, ilość włosów w jednostkach włosowo – łojowych, stopień miniaturyzacji, obecność innych charakterystycznych cech między i okołomieszkowych.
Badanie włosów zaczynamy od podziału włosów na sekcję „ucho - ucho”, oraz przez środek głowy od czoła do karku. Tym sposobem uzyskujemy 4 obszary do analizy. W każdym obszarze analizujemy 2 - 3 pasma włosów. Zaczynamy od nasady, następnie stopniowo przesuwamy mikrokamerę ku końcom obserwując włosy.
W procesie oceny powinniśmy określić:
- stan osłonki włosa (ubytki w osłonce, jej całkowity lub miejscowy brak, porowatość i połysk),
- uszkodzenia nabyte, widoczne w obrazie z mikrokamery (rozszczep węzłowaty, podłużny, wgłębiony, włosy pętlicowe, załamania włosów itp.),
- kruchość i łamliwość,
- grubość,
- stopień depozytu,
- nieregularność kolorystyczną.

Analiza stanu skóry głowy i włosów pozwala nam na profesjonalną diagnozę kosmetyczną. Jest niezbędna w celu zdefiniowania problemu klienta, jak również określenia rodzaju jego skóry głowy i włosów oraz właściwym doborze pielęgnacji domowej. Dzięki niej możemy regularnie kontrolować efekty zabiegów i pielęgnacji trychologicznej.

Weronika Słupek,  Tekst został również opublikowany w Kurierze Fryzjerskim 5/2016