20.03.2016

6 kroków poprawnego mycia

Wiele osób pyta czy mycie włosów każdego dnia jest prawidłowe? Tak. Myjmy włosy i skórę głowy tak często, jak potrzebujemy. Warto jednak zastanowić się czy codziennie mycie jest konieczne gdyż następnego dnia włosy faktycznie wyglądają nieestetycznie, czy jest to raczej potrzeba wewnętrzna. Jeśli myjemy włosy każdego dnia, to musimy zwróci uwagę, by używać szamponów z delikatnymi środkami myjącymi.

zdj.milionkobiet.pl

Pamiętajmy również, że zbyt rzadkie mycie też nie będzie służyć naszej głowie i włosom, szczególnie gdy mieszkamy w dużych miastach gdzie unosi się wiele zanieczyszczeń.
Jak poprawnie umyć włosy?

 1. Mycie

Włosy myjemy zawsze dwukrotnie. Pierwsze mycie jest przeznaczone dla rozpuszczenia brudu z włosów. Na tym etapie skórę głowy myjemy całą dłonią. Przy drugim myciu wykorzystujemy opuszki palców i zdecydowanie, ale nie agresywnie, myjemy skórę głowy i włosy. Starajmy się przy tym nie zaplątać włosów.

Sama aplikacja szamponu też jest ważna: nakładamy go na mokre włosy, uprzednio rozcierając go w dłoniach.

2. Płukanie

Po każdym myciu dokładnie spłukujemy szampon. Dłużej spłukujemy niż myjemy. To też ważna zasada prawidłowego mycia. Osoby, które o tym zapominają często borykają się z łuszczeniem się i swędzeniem skóry głowy.

3. Nakładanie odżywki

Kolejna istotna sprawa, to sposób aplikacji odżywki czy też maski. O ile nie jest napisane na opakowaniu, że takową maskę czy odżywkę można stosować na skórę głowy, to aplikujemy ją tylko na włosy – długości i końce z pominięciem nasady.

4. Wycieranie

Umyte włosy delikatnie wycieramy w ręcznik. Wodę odciskamy! Energiczne tarcie tylko zaszkodzi mokrym, bardziej podatnym na uszkodzenia mechaniczne włosom.

5. Rozczesywanie

Jeżeli chodzi o rozczesywanie włosów, to to prawidłowa technika jest jedna: rozczesujemy od końców stopniowo kierując się ku górze. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa na różne mechaniczne uszkodzenia, nie należy zatem traktować jej zbyt mocno szczotką w trakcie czesania.

6. Suszenie

Kolejny nierzadko popełniany błąd  to położenie się do łóżka z mokra głową. Szczególnie często robią tak kobiety z długimi włosami. Niestety nie jest to zbyt dobre dla włosów. Z dwojga złego, lepiej wysuszyć włosy suszarką, niż pójść spać z mokrymi. Włosy podczas nocnych, niekontrolowanych ruchów bardzo się naciągają i plączą, dochodzi o uszkodzeń mechanicznych, a gdy wstajemy rano i tak nie są do końca suche. Często tak potraktowane są matowe i szybciej tracą świeżość.

Mój artykuł na: https://ecoandwell.pl/6-krokow-poprawnego-mycia-wlosow/