25.04.2015

Sztuczne hormony - ftalany

Każdego dnia jedząc, myjąc się i pielęgnując naszą skórę i włosy a nawet spacerując po pięknych uliczkach dużych miast dostarczamy naszemu organizmowi mnóstwo szkodliwych substancji. 

zdj. dziecie.pl

Coraz głośniej zaczyna mówić się o sztucznych hormonach, które przyswaja nasz organizm z otoczenia. Są one pod względem strukturalnym bardzo podobne do hormonów naturalnych. Szczególną ich grupę stanowią tzw. modulatory hormonalne - naturalne lub syntetyczne, egzogenne substancje chemiczne, zakłócające u ludzi i zwierząt aktywność hormonów, głównie steroidowych. [1]. Jednym z nich są ftalany. Układ hormonalny odpowiada za prawidłowy stan naszego zdrowia. Wprowadzenie sztucznych hormonów zaburza znacząco jego funkcjonowanie.

W 2012 roku został opublikowany raport Europejskiej Agencji Środowiska, który wskazywał na szkodliwe działanie substancji chemicznych na organizm ludzki. Substancje te mogą doprowadzać między innymi do cukrzycy, zaburzeń neurologicznych, wzrostu zachorowań na raka, otyłości czy problemów z płodnością. Wśród wymienionych substancji były między innymi właśnie ftalany.

Ftalany wykorzystywane są w celu zmiękczania tworzyw plastikowych. Można je znaleźć w butelkach plastikowych, kubeczkach plastikowych, łyżeczkach, perfumach, lakierach czy też farbach.
Sztuczne hormony mocno oddziałowywują na nasz organizm i zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie. Efektem ich obecności w naszym organizmie są coraz częściej diagnozowane choroby tarczycy, nadaktywność u dzieci, bezpłodność. Ftalany mocno wpływają na płody męskie, prowadząc do tak zwanej feminizacji płodów męskich.


[1]http://biotechnologia.pl/biotechnologia/artykuly/modulatory-hormonalne-bomba-z-opoznionym-zaplonem,71